Mille poolest erinevad hüdrogeelläätsed silikoonhüdrogeelläätsedest?

Nende läätsede peamine erinevus on hapniku ja vee läbilaskvus.

Hüdrogeelläätsed on vana põlvkonna kontaktläätsed, mille populaarsus langeb juba umbes kümme aastat. Neis läätsedes kannab hapnikku silma läätse vesi. Seega, mida rohkem vett on hüdrogeelläätses, seda rohkem hapnikku need läbi lasevad. Sageli tagab suurem kogus vett suurema mugavuse silmades. Suure veekogusega läätsed on mugavamad, aga seetõttu on nad ka pehmemad. See tähendab, et neid läätsesid on raskem paigaldada ja kergem vigastada, näiteks kogemata küünega. Milline ka poleks suur kogus vett hüdrogeelläätsedes, lasevad nad ikkagi vähe hapnikku läbi, et neid saaks ööpäevaringselt kanda. Sel põhjusel võib seda tüüpi läätsesid kanda umbes 12 tundi päevas. Hüdrogeelläätsede näited: Soflens 59, Frequency 55, Acuvue 2, 1-day Acuvue Moist.

Silikoonhüdrogeelläätsed (sageli lihtsalt silikoonläätsed) on uue põlvkonna läätsed. Need lasevad 5-6 korda rohkem hapnikku läbi kui hüdrogeelläätsed. Neis läätsedes laseb hapnikku läbi peamiselt mitte vesi, vaid silikoon. Silikoonhüdrogeelkontaktläätsed jagatakse omakorda kolmeks täiendavaks põlvkonnaks.

Esimene põlvkond loodi umbes kümme aastat tagasi. Neid läätsesid iseloomustab vähem vett ja hapniku suur läbitavus. Esimese põlvkonna läätsedes, kui pisut suureneb veekogus, väheneb tublisti hapniku läbitavus. Seepärast, et hapniku läbitavus oleks parem, aga vett läätses vähem, on esimese põlvkonna silikoonhüdrogeelläätsed üsna kõvad. Neid on algajal kandjal kerge õppida paigaldama, aga kõvaduse tõttu pole sellised läätsed eriti mugavad. Esimese põlvkonna läätsed on PureVision, Air Optix Night&Day.

Teise põlvkonna silikoonhüdrogeelläätsed erinevad vähe esimesest, aga nende koostises on täiendav niisutav aine, mis võimaldab suurendada vee kogust läätses ilma hapniku läbitavuse vähenemiseta. Teise põlvkonda kuuluvad Acuvue Advance, Acuvue Oasys.

Kolmas on kõige uuem silikoonhüdrogeelläätsede põlvkond. Nende läätsede materjali struktuur erineb esimesest ja teisest põlvkonnast, sest võimaldab säilitada läätses suure koguse vett ja tagada suure hapniku läbitavuse. Kolmandasse põlvkonda kuuluvad Biofinity, PremiO, Avaira.

Silikoonhüdrogeelkontaktläätsedel on palju rohkem eeliseid kui hüdrogeelläätsedel, kuid mõned inimesed on silikooni suhtes allergilised ja saavad kanda ainult hüdrogeelläätsesid. Samuti valitakse hüdrogeelläätsesid nende madalama hinna tõttu.

Muud teemad